minimal4design

Nápady a tipy, ako zariadiť malý byt

Každý z nás je jedinečný a túto unikátnosť vnášame do všetkého, s čím prichádzame do kontaktu. Pri zariaďovaní akéhokoľvek interiéru tak zohľadňujeme nielen jeho dispozičné možnosti a technické parametre, ale prinášame do neho aj osobitosť jeho majiteľa. Na prvý pohľad sa môže zdať, že malé byty sú na tom horšie v porovnaní s veľkými priestrannými miestnosťami. V praxi však dokážeme aj z malého bytu vytvoriť príjemné miesto s kreatívnymi prvkami a nápaditými dizajnovými riešeniami. 

Tajomstvo zariadenia malého bytu

Tajomstvo zariadenia malého bytu spočíva v dokonalom optickom prevedení a efektívnom priestorovom usporiadaní, pričom nenahraditeľnými ingredienciami sú životný štýl a charizma jeho majiteľa. Malý byt sa väčšinou snažíme opticky zväčšiť pomocou svetlých farieb, umiestnením zrkadiel, prípadne iného nábytku s priesvitnými prvkami. Podlahy tvoria veľkú časť celkovej plochy nehnuteľnosti, preto aj pri ich výbere preferujem svetlé tóny. Ak sú však okná v byte dostatočne veľké, možno sa pustiť aj do experimentovania s tmavšími odtieňmi. 

unsplash.com
Kartell masters

Minimalizmus malého bytu s veľkou charizmou

Bývanie v malom byte so sebou prináša pocit útulného a bezpečného domova. Cieľom mnohých majiteľov menších bytov je zariadiť takýto priestor prakticky, moderne a v minimalistickom štýle. Pri malých bytoch je tak ideálnym riešením nábytok vyrobený na mieru. Tieto prvky nám zabezpečia požadovanú funkčnosť a dostatočný priestor, pričom jednotlivým miestnostiam dodajú atypický vzhľad. Pre dosiahnutie ešte väčšieho pocitu priestrannosti odporúčam umiestnenie menšieho počtu väčších doplnkov, ktoré vizuálne podporia požadovaný charakter bytu. 

unsplash.com

Drobné stavebné úpravy v malom byte dotvárajú celkový dojem

Nápady a tipy, ako zariadiť malý byt
spálňa oddelená sklenenou stenou

Pri malých bytoch môžeme pristúpiť aj k drobným stavebným úpravám, ktoré nám pomáhajú vytvoriť atraktívny dizajn a získať viac potrebného priestoru. Pri stavebných zásahoch môžeme zrušiť zbytočné priečky a nahradiť ich napríklad posuvnými lamelami, prípadne použiť policové zostavy alebo skrine na oddelenie priestoru. Rekonštrukcia a zariadenie malého bytu vo veľkej miere podnecuje našu fantáziu a kreativitu a vo finále nám prináša unikátny výsledok pretkaný našou vlastnou esenciou. 

Nápady a tipy, ako zariadiť malý byt – zhrnutie v bodoch: 

  • ak chceme docieliť väčšiu vzdušnosť v malom byte, pomôže nám pritom napríklad umiestnenie nábytku na nožičkách,
  • väčší priestor získame aj umiestnením veľkých zrkadiel do bytu,
  • zväčšenie priestoru docielime pomocou skleneného alebo priesvitného nábytku, prípadne nábytku s priesvitnými prvkami, ako je stôl, konferenčný stolík, stoličky, 
  • zaujímavé dispozičné riešenie a zväčšenie priestoru získame aj zrušením priečok, ktoré môžeme nahradiť sklenenými oddeľovacími stenami, prípadne posuvnými lamelami, alebo túto zónu len farebne odlíšiť (napríklad kobercom)
  • v malom byte sa jednoduchšie pracuje so svetlými farbami – najlepšie tón v tóne s akcentom na jednu preferovanú farbu (tú môžu zastúpiť napríklad interiérové rastliny), i keď som zástanca aj dramaticky pôsobiacich tmavých interiérov, len treba mať na pamäti, že tie priestor opticky zmenšia
  • nábytok na mieru šetrí priestor a vytvára zaujímavé dispozičné riešenie s atypickými prvkami,
  • pri väčších kusoch nábytku, ako je napríklad konferenčný stolík, sú lepšou voľbou dva menšie odkladacie stolíky, ktoré si môžete ľahko premiestňovať podľa potreby
  • pri doplnkoch rada uplatňujem pravidlo menej je viac – odporúčam radšej menej väčších doplnkov, ako viac menších. 
lauren-mancke-unsplash
unsplash.com
unsplash.com

Nie ste na to sami

Ak máte inšpiráciu, viete, čo chcete, ale neviete tomu dať konečnú formu, rada vám so zariadením vášho malého bytu pomôžem. Som tu pre vás aj v prípade, že je zariadenie vášho bytu pre vás výzvou, ktorú radšej prenecháte profesionálovi s potrebným nadšením a praktickými skúsenosťami. Aj malý byt je miestom, kde si chodíme oddýchnuť, relaxovať, ako aj priestor, v ktorom čerpáme silu a inšpiráciu do ďalšieho dňa. Atmosféra nášho bytu ovplyvňuje naše emócie aj náladu. Jeho dizajn a prevedenie je tak dôležité aj pre našu psychickú pohodu.

Erika Csuportova

Zdielať:

Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin